Bead
E17934
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17934 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An27 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Triangular stone bead with a stringing hole at the wide end. |
| Length | 1.76 cm |
| Width | 0.84 cm |
| Thickness | 0.37 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.