Clapper
E17933
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17933 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An27 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Hippopotamus Ivory |
| Description | Fragment of an ivory clapper, carved in the shape of a human hand. Five incised lines at the wrist. (A few small fragments are with this object). |
| Height | 0.64 cm |
| Length | 10.16 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.