Hammerstone
69-16-783
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-783 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N10.7, W6.9 - house floor |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | The remaining end is split on two surfaces and the small notch shows signs of battering. |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 3.1 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.