Arrowhead
E11214B
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E11214B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An27 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze, leaf-shaped arrowhead. |
| Length | 6 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

