| Object Number | P722A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Peel |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket with a square base and a round opening. |
| Height | 16 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 or Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



