Lamp
69-16-580
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-580 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N3, W4.25 - In wall |
| Locus | House 2 | N 2.5, W 2 - Wall continuation |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Ground stone lamp. Grey-brown fine grained rock, probably sandstone. Rock is triangular in shape with shallow well for oil centered in middle. |
| Length | 26 cm |
| Width | 15.8 cm |
| Thickness | 3.6 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.