| Object Number | B15330 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Middle Babylonian Period | Kassite Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Technique | Stamped |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Complete, with plaster on edge. Stamp inscription Walker No B3 no. 113 CBS Register: clay brick-square. inscription of Kurigalzu. No U. number Behrens: Kurigalzu 33 (Walker Brick Inscriptions Nr. 66) |
| Height | 6 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 27 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | P269859 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


