| Object Number | B15329 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Technique | Stamped |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Complete. Stamp inscribed on obverse and edge. Walker No C5 no. 208 CBS Register: clay brick-square. inscription of Bur Sin. No U. number Behrens: Amarsuen 5 (Walker Brick Inscriptions Nr. 26) |
| Height | 7 cm |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 24 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | P227088 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


