Ribbon
30053A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 30053A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Woven |
| Description | Checker brown and yellow; coarse weave Fragment of a woven thin band. Geometric pattern. The accession numbers might be mixed up between 30053a and 30053b. Color(s): Red, yellow and green-blue. |
| Length | 37 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2070 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




