Ring Bezel
Finger Ring Fragment
E801A
From: Egypt | El-Amarna
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E801A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | -1539-1292BC |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Technique | Mould Made | Glazed |
| Description | Blue glazed faience fragment of a ring. Made in a mold. The bezel is decorated with a combination ankh/nefer sign. |
| Height | 1.91 cm |
| Length | 1.27 cm |
| Width | 0.95 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES801 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



