| Object Number | E17930 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Locus | Q45.10 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Lotus |
| Description | Faience Inlay in the form of a Lotus Flower - Green, White and Blue faience. |
| Length | 4.45 cm |
| Width | 5.88 cm |
| Thickness | 1.27 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Society, 1924 |
| Other Number | 24/870 - Field Number | CG2105-4-3 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




