Hair Pin Fragment
CG2015-4-899
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-899 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Description | Fragment of a pointed ivory hair pin. Tip is missing, and the piece is broken into two pieces. |
| Height | 0.48 cm |
| Length | 6.99 cm |
| Width | 0.48 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.