Shabti Fragment
CG2015-4-895
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-895 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Small portion of the feet of a shabti. Part of the original number, ending in 7, appears on the back. |
| Height | 1.13 cm |
| Width | 0.77 cm |
| Depth | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.