Knife Blade
CG2015-4-879
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-879 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Fragment of a brozne knife blade, posibly a pezesh-kef. |
| Length | 9.54 cm |
| Width | 3.48 cm |
| Thickness | 0.08 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.