Axe Head
CG2015-4-878
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-878 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze blade of an axe or adze. Curved at one end. |
| Length | 8.55 cm |
| Width | 4.64 cm |
| Thickness | 0.065 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.