Obsidian
CG2015-4-873
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-873 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Obsidian |
| Description | Chunk of obsidian which has been roughed into the shape of a vessel. Work was abandoned when the piece cracked and broke, possibly during drilling the interior. There is a round depression on the top of the piece which may be the beginning of this drilling. |
| Height | 2.65 cm |
| Width | 4.67 cm |
| Depth | 3.55 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.