Handle
CG2015-4-872
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-872 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Elephant Ivory |
| Description | Ivory handle, possibly from a miror. Faint Schreger lines near the rounded end indicate that the object is elephant ivory. |
| Height | 1.72 cm |
| Length | 9.55 cm |
| Width | 2.85 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.