Figure
62-29-2
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Costa Rica | Sabunilla
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-29-2 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Guetar (uncertain) |
| Provenience | Costa Rica | Sabunilla |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Sabunilla, S. side of Irazu (Volcano) |
| Date Made | 700–1100 CE |
| Section | American |
| Materials | Volcanic Stone |
| Description | Brown volcanic stone. Male figure ith stump legs, hands on stomach, wearing "skirt", pendant necklace, hat. With jaguar mouth or is 1/2 animal figure. Decorated snout. Pierced ears. |
| Height | 25.9 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 8.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Philip P. Calvert, 1962 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




