Amulet
CG2015-4-831
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-831 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Steatite |
| Description | Small anthropomorphic (?) amulet made out of glazed steatite. |
| Height | 1.5 cm |
| Width | 0.76 cm |
| Thickness | 0.33 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.