Amulet
Head Rest
CG2015-4-830
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-830 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Small stone amulet of a head rest. |
| Height | 1.27 cm |
| Width | 1.89 cm |
| Thickness | 0.73 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.