Amulet Fragment
CG2015-4-829
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-829 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Description | Fragment of a glass son of Horus amulet (cf. CG2015-4-828). |
| Length | 1.74 cm |
| Width | 1.32 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.