Amulet
CG2015-4-828
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-828 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Description | Fragment of a glass Duamutef amulet. |
| Length | 3.59 cm |
| Width | 1.93 cm |
| Thickness | 0.59 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.