Offering Table
CG2015-4-798
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-798 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Quartzite |
| Description | Rectangular offering table. Spout area broken away. Top has inscribed lines, but no text. Sides are beveled at the bottom. Bottom has some mud-brick adhering, and an unreadable number (?). |
| Height | 7.8 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 20.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.