Leather Fragment
CG2015-4-793
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-793 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Leather |
| Description | Fragment of leather possibly from a sandal. Green leather embroidered onto red. |
| Height | 5.08 cm |
| Length | 4.45 cm |
| Width | 0.32 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.