Rim Sherd
CG2015-4-782
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-782 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Marl rim sherd from a shallow bowl. |
| Height | 4.2 cm |
| Width | 8.79 cm |
| Thickness | 0.45 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.