Sherd
CG2015-4-778
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-778 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic sherd with molded decoration of a human face. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 4.02 cm |
| Thickness | 2.75 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.