Sherd
CG2015-4-764
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-764 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic sherd, no decoration, Nile silt. |
| Height | 2.14 cm |
| Width | 2.68 cm |
| Thickness | 1.45 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.