Sherd
CG2015-4-760
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-760 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic sherd, no decoration. Nile silt. |
| Height | 10.33 cm |
| Width | 10.83 cm |
| Thickness | 0.81 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.