Shabti
CG2015-4-748
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-748 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | White faience shabti belonging to the Wab priest Horemheb. Cf. CG2015-4-1069. |
| Length | 11 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Depth | 2.48 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.