Eye
Inlay
CG2015-4-747
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-747 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Black faience eye inlay frame. |
| Height | 1.92 cm |
| Width | 4.42 cm |
| Depth | 1.39 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.