Blue Pigment
CG2015-4-746
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-746 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Egyptian Blue |
| Description | Lump of blue pigment (?). |
| Height | 1 cm |
| Length | 1.98 cm |
| Width | 1.58 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.