Ivory Fragment
CG2015-4-736
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-736 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Elephant Ivory |
| Description | Fragment of Elephant (?) ivory, coated in wax. |
| Height | 5.71 cm |
| Length | 7.62 cm |
| Width | 1.91 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.