Cowrie Shell
CG2015-4-726
From: Egypt | Nubia (uncertain) | Buhen (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-726 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) | Buhen (uncertain) |
| Locus | H26 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mollusk Shell |
| Description | Top removed. |
| Height | 0.51 cm |
| Length | 2.18 cm |
| Width | 1.37 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.