Obsidian
CG2015-4-725
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-725 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Obsidian |
| Description | Fragment of unworked obsidian. |
| Height | 1.04 cm |
| Length | 4.16 cm |
| Width | 3.05 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.