Female Figure
CG2015-4-724
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-724 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Lower portion of a mud figure depicting a woman. |
| Height | 1.52 cm |
| Length | 3.31 cm |
| Width | 2.08 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.