Animal Figurine
CG2015-4-721
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-721 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Small mud figurine of a cow. |
| Height | 1.88 cm |
| Length | 2.92 cm |
| Width | 1.12 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.