Rock Crystal
CG2015-4-720
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-720 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Quartz Crystal |
| Description | Small piece of rock crystal, possibly quartz. |
| Height | 1.14 cm |
| Length | 3.07 cm |
| Width | 1.88 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.