Cowrie Shell
CG2015-4-714
From: Egypt | Nubia (uncertain) | Buhen (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-714 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) | Buhen (uncertain) |
| Locus | J 33 A |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mollusk Shell |
| Description | Top broken away. |
| Height | 0.71 cm |
| Length | 3.12 cm |
| Width | 1.55 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.