Plaque
CG2015-4-708
From: Egypt | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-708 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Buhen |
| Locus | H3 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience plaque probably used as an inlay. |
| Length | 7.26 cm |
| Width | 3.46 cm |
| Thickness | 0.53 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.