Shabti
CG2015-4-690
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-690 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic Shabti figure. Missing Lower legs and feet. Uninscribed. Holds hoes. No indication of basket on back. |
| Height | 12.6 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Other Number | 45A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.