Towel Rack
29-96-799A
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-96-799A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Brass | Lacquer |
| Description | Black lacquered pole for towel rack. Chased brass fitings. |
| Height | 142 cm |
| Width | 180 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.