Axe
97-563-5274
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5274 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Groundstone |
| Description | Full groove; very weathered; fracture at side of one face along butt and groove. |
| Length | 17.2 cm |
| Width | 11.8 cm |
| Thickness | 6.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5274 - Old Museum Number | 10833 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


