Point
97-563-694
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-694 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Quartz. Basal notch and bark on one side. Straight base. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-694 - Old Museum Number | 5034 - ANSP Number | 1144 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


