| Object Number | 87-16-182 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Double-edged blade of black flint, triangular cross-section |
| Length | 8.26 cm |
| Width | 2.38 cm |
| Depth | 0.71 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 2201 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


