Blade
Point (uncertain)
Cast
87-16-179
From: Europe
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-179 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe |
| Section | European |
| Materials | Plaster | Paint |
| Description | Painted plaster cast of a side-tanged point broken into three parts |
| Length | 10.48 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Depth | 0.56 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 2005 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


