Flake
Point (uncertain)
87-16-178
From: France | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-178 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Laugerie Haute |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Triangular point of brown flint. Pieces of edges & base broken off |
| Length | 4.13 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Depth | 0.64 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 2002 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


