Sherd
91-26-73
From: Greece | Olympia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 91-26-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Greece | Olympia |
| Manufacture Location | Attica |
| Date Made | 550-525 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Figure |
| Iconography | Man | Horse |
| Description | Body sherd from a closed shaped vessel. Red figure on exterior showing drapery |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret Wasserman Levy, 1991 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.