Human Figurine
31-43-431
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-43-431 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Rough hand modelled; in the round. Hands to mouth. Pellet eyes. |
| Height | 6.5 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
