Eye
CG2015-4-535
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-535 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Soapstone |
| Description | Eye inlay for a coffin or mask, carved from a single piece of stone. |
| Height | 2 cm |
| Length | 5.62 cm |
| Depth | 1.39 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.