Ivory Fragment
CG2015-4-532
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-532 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Description | Fragment of an ivory object, possibly a hairpin. Rounded at one end, with a hole drilled through it. The other end is broken away, and blackened. |
| Height | 0.64 cm |
| Length | 1.91 cm |
| Width | 0.64 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.